Koordinatat: 46°08′00″V 23°32′00″L / 46.1333°V 23.5333°L / 46.1333; 23.5333

Alba është një nga 41 qarkqet (judete) e Rumanisë, në Transilvani. Ka një popullsi prej 382,747 banorësh dhe sipërfaqe të përgjithshme 6,242 km2. Kryeqëndra e qarkut është qyteti Alba Iulia.

Alba
Rumanisht | Judeţul Alba
——   Qark   ——
Emblema e qarkut Alba
Vendndodhja e qarkut Alba në Rumani
Vendndodhja e qarkut Alba në Rumani
Gjeografia
Shteti: Flag of Romania.svg Rumania
Rajoni: Qendror
Rajoni historik: Transilvania
Kryeqëndra: Alba Iulia
Popullsia: 382,747 banorë
Dendësia: 61 banorë/km2
Sipërfaqja: 6,242 km2
Zona kohore: UTC+2
Administrimi
Bashki: 4
Qytete: 7
Këshilli i qarkut
Presidenti: Ion Dumitrel (PD-L)
Faqja Zyrtare: www.cjalba.ro
Prefektura
Prefekti: Dan Coriolan Simedru
Faqja Zyrtare: www.prefecturaalba.ro
Informata të përgjithshme
Targa: AB
Prefiksi: (+40) x58

DemografiaRedakto

Në vitin 2002, qarku kishte një popullsi prej 382.747 banorësh dhe dendësia e popullsisë ishte 61/km ².

 • Rumunë - 90,4% [1]
 • Hungarezë - 5,4%
 • Romë - 3,7%
 • Gjermanë - më pak se 0,3%
Viti Popullsia e qarkut [2]
1948 361,062
1956 370,800
1966 382,786
1977 409,634
1992 413,919
2002 382,747

EkonomiaRedakto

Industritë mbizotërues në qark janë:

 • Industria ushqimore.
 • Industria tekstile.
 • Industria e drurit.
 • Komponentë mekanikë.
 • Industria e letrës dhe materialeve te paketimit
 • Industria kimike.

Minerale të nxjerra në qarkun Alba janë metalt ar, argjend, bakër), kripë dhe materiale të ndërtimit:, mermer, granit, etj

Ndarja administrativeRedakto

Qarku përbëhet nga 4 bashki, 7 qytete dh e 67 komuna.

BashkiRedakto

QyteteRedakto

KomunaRedakto

ReferimeRedakto

 1. ^ Instituti Kombëtar i Statistikave, "Populaţia după etnie" Archived 16 August 2009[Date mismatch] at the Wayback Machine.
 2. ^ Instituti Kombëtar i Statistikave, "Populaţia la recensămintele din anii 1948, 1956, 1966, 1977, 1992 şi 2002" Archived 22 September 2006[Date mismatch] at the Wayback Machine.