Botoşan (Rumanisht: Judeţul Botoşani) është një nga 41 qarqet e Rumanisë. Historikisht qarku ka qenë i shtrirë në rajonin e Moldavisë ndërsa sot gjendet në rajonin Veri-Lindor. Qarku (judeti) ka një sipërfaqe prej 4.986 km² dhe me popullsi të përgjithshme 452.834 banorë. Qarku është i ndarë në 2 bashki, 5 qytete dhe 71 komuna. Kryeqendra e qarkut është qyteti Botoşani.

Botoşan
Rumanisht | Judeţul Botoşani
——   Qark   ——
Emblema e qarkut Botoşan
Vendndodhja e qarkut Botoşan në Rumani
Vendndodhja e qarkut Botoşan në Rumani
Gjeografia
Shteti: Flag of Romania.svg Rumania
Rajoni: Veri-Lindor
Rajoni historik: Moldavia
Kryeqëndra: Botoşani
Popullsia: 452.834 banorë
Dendësia: 91 banorë/km2
Sipërfaqja: 4.986 km2
Zona kohore: UTC+2
Administrimi
Bashki: 2
Qytete: 5
Komuna: 71
Këshilli i qarkut
Presidenti: Mihai Ţâbuleac(PD-L)
Faqja Zyrtare: www.cjbotosani.ro
Prefektura
Prefekti: Cristian Constantin Roman
Faqja Zyrtare: prefecturabotosani.ro
Informata të përgjithshme
Targa: BT
Prefiksi: (+40) x31

DemografiaRedakto

Në vitin 2002, kishte një popullsi prej 452.834 ban. dhe dendësia e popullsisë ishte 91/km2.

  • Rumunët - (98,8%) [1] - përqindja më e lartë e rumunëve në Rumani
  • Romë - (0.7%) - përqindja më e ulët e Ciganëve në Rumani
  • Rusët - (0.2%)
  • Ukrainas - (0.2%)
Viti Popullsia[1]
1948 385,236
1956 428,050
1966 452,406
1977 451,217
1992 461,305
2002 452,834

FqinjëtRedakto

Përmbytjet e vitit 2010Redakto

Përmbytjet e vitit 2010 shkaktuan në qytetin veri-lindor Dorohoi 6 vdekje. Padi dëme materiale dhe rritje të nivelit të ujit nga 1m deri në 3.3 m (në disa zona).

Ndarja administrativeRedakto

Qarku është i përbërë nga 2 bashki, 5 qytete dhe 71 komuna:

BashkiRedakto

QyteteRedakto

KomunaRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ National Institute of Statistics, "Populaţia la recensămintele din anii 1948, 1956, 1966, 1977, 1992 şi 2002" Arkivuar 22 shtator 2006 tek Wayback Machine