Poienarii de Muscel është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 3574 banorësh dhe sipërfaqe 38.57 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Groşani, Jugur, Poienari, Şerbăneşti, Valea Îndărăt.

Poienarii de Muscel
Komunë
Vendndodhja
Poienarii de Muscel is located in Rumania
Poienarii de Muscel
Poienarii de Muscel

Koordinatat: 45°10′0″V 25°5′0″L / 45.16667°V 25.08333°L / 45.16667; 25.08333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 38.57 [1] km2
Popullsia 3574 [2] banorë
Nr. fshatrave 5
Fshatrat Groşani, Jugur, Poienari, Şerbăneşti, Valea Îndărăt
Koordinatat 45° 10′ 0″ Veri

25° 5′ 0″ Lindje

ReferimeRedakto

  1. ^ (rumanisht)Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)