Poiana Lacului është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 6819 banorësh. Komuna është formuar nga bashkimi i 13 fshatrave: Cătunaşi, Cepari, Dealu Oraşului, Dealu Viilor, Dinculeşti, Găleţeanu, Gărdineşti, Gâlceşti, Metofu, Păduroiu din Deal, Păduroiu din Vale, Poiana Lacului dhe Sămara.

Poiana Lacului
Komunë
Vendndodhja
Poiana Lacului is located in Rumania
Poiana Lacului
Poiana Lacului

Koordinatat: 45°11′0″V 24°51′0″L / 45.18333°V 24.85000°L / 45.18333; 24.85000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 6819 [1] banorë
Nr. fshatrave 13
Fshatrat Cătunaşi, Cepari, Dealu Oraşului, Dealu Viilor, Dinculeşti, Găleţeanu, Gărdineşti, Gâlceşti, Metofu, Păduroiu din Deal, Păduroiu din Vale, Poiana Lacului dhe Sămara
Koordinatat 45° 11′ 0″ Veri

24° 51′ 0″ Lindje

ReferimeRedakto

  1. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)