Arlind Ajeti

futbollist shqiptar

Arlind Afrim Ajeti (lindur më 25 shtator 1993) është një futbollist shqiptar i cili luan si mbrojtës për Kombëtaren shqiptare të futbollit. Luan për Grasshopper. Ai ka dy nënshtetësitë, zvicerane dhe shqiptare. Ai është vëllai i madh i binjakëve, Albian-it i cili gjithashtu luan për ekipin e parë të Basel-it dhe Adonis-it i cili luan për ekipin e të rinjve të FC Basel.

Arlind Ajeti
SwitzerlandU21 04 Arlind Ajeti 130606 Sve-Sch 3-2 183733 6601.jpg
Ajeti duke luajtur për Zvicrën nën-21 më 2013.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëArlind Afrim Ajeti
Datëlindja (1993-09-25) 25 Shtator 1993 (29 vjeç)
VendlindjaBasel, Zvicër
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniQëndër-mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Reggiana
Numri5
Karriera me të rinjtë
2002–2004Concordia Basel
2004–2010Basel
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2010–2013Basel U2167(4)
2011–2015Basel27(1)
2015–2016Frosinone23(1)
2016–2018Torino4(1)
2017–2018Crotone (huazim)21(0)
2018–2019Grasshoppers16(2)
2020Vejle6(0)
2020–Reggiana0(0)
Karriera ndërkombëtare
2010Zvicra U177(0)
2010–2011Zvicra U185(0)
2011–2012Zvicra U1911(1)
2012Zvicra U202(1)
2013–2014Zvicra U2112(1)
2014–Shqipëria18(1)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 20 maj 2015
‡ National team caps and goals correct as of 7 shtator 2015

Karriera në klubeRedakto

Fillimi i karrierësRedakto

Ajeti e filloj karrierën me FC Concordia Basel, por duke kaluar nëpër disa nivele tek FC Basel, duke luajtur për ekipet U-16, U-18 dhe U-21.

BaselRedakto

Karriera ndërkombëtareRedakto

Kariera ndërkomëtare me të rinjtë e ZvicrësRedakto

ShqipëriaRedakto

Statistikat e karrierësRedakto

KlubRedakto

Përditësuar më 20 Maj 2015[1]

Seazoni Klubi Liga vendore Liga Kupa e Ligës Evropë Gjithsej
Paraqitje Gola Paraqitje Gola Paraqitje Gola Paraqitje Gola
2010–11 Basel U-21 1. Liga Promotion 23 1 0 0 - - 23 1
2011–12 Basel Swiss Super League 1 0 0 0 0 0 1 0
2012–13 Basel U-21 1. Liga Promotion 12 0 0 0 - - 12 0
Basel Swiss Super League 4 0 1 0 1 0 6 0
2013–14 Basel U-21 1. Liga Promotion 11 2 0 0 - - 11 2
Basel Swiss Super League 19 1 4 0 12 0 35 1
2014–15 2 0 0 0 1 0 3 0
Total Basel 26 1 5 0 14 0 45 1
Total Basel U-21 46 3 0 0 0 0 46 3
Career total 72 4 5 0 14 0 91 4

NdërkombëtareRedakto

Ekipi kombëtarja shqiptare
Viti Paraqitje Gola
2014 2 0
2015 3 0
Gjithsej 10 1

Jeta personaleRedakto

Ai është vëllai më i madh i binjakëve që janë futbollistë, Albian i cili luan për Basel dhe Adonis që luan për St. Gallen. Në qershor 2015 ai u martua me Pranvera Krasniqin. Pavarësisht se kanë lindur dhe janë rritur në Zvicër, të gjithë "vëllezërit Ajeti" kanë njohuri për gjuhën shqipe dhe kryesisht komunikojnë në gjuhën shqipe në jetën e tyre private.

ShpërblimeRedakto

Basel

ReferimetRedakto

  1. ^ Arlind Ajeti National Football Teams
  2. ^ Marti, Caspar (2010).

Lidhje të jashtmeRedakto