Astrit Patozi (lindur më 22 korrik 1964 në Kavaje) është politikan shqiptar, ish-deputet i Partisë DemokratikeKuvendin e Shqipërisë.[1][2]

Astrit Patozi
Deputet i Kuvendit të Shqipërisë
Në detyrë
2005–Vazhdon
Të dhëna vetjake
U lind më22 korrik 1964
NënshtetësiaShqiptar
Partia politikePD
ArsimimiUniversiteti i Tiranës (Gjuhë-Letërsi)
PunësimiPolitikan, Gazetar

Patozi ishte nënkryetar i Partisë Demokratike të Shqipërisë dhe Kryetar i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike në legjislaturën e viteve 2009–2013. Më 23 prill 2019, sëbashku me disa bashkepunëtorë, Patozi themeloi partinës "Bindja Demokratike", duke u bërë kryetari i saj.[3]

Shiko edhe Redakto

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2005-2009

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2009-2013

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2013-2017

Lista e deputetëve të Legjislaturës VIII të Kuvendit të Shqipërisë

Referime Redakto

  1. ^ "KQZ Rezultatet Përfundimtare të Zgjedhjeve për Kuvendin e Shqipërisë 2013" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 korrik 2017. Marrë më 21 korrik 2015.
  2. ^ Kuvendi i Shqipërisë - Jetëshkrimet e deputetëve
  3. ^ "Tiranë: Themelohet partia e re opozitare "Bindja Demokratike"". dw.com. 20 prill 2019. Marrë më 17 qershor 2020.