Atlantic City, New Jersey

Atlantic City, New Jersey (City of Atlantic City) është një qytet në qarkun Atlanticshtetit federal New Jersey, SHBA. Në Atlantic City, New Jersey jetojnë 39558 banorë (2010)[3], dhe dendësia e popullisë është 1421.2 banor/km2 (3680.8 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 44.125 km2 (17.037 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (7 ft).[4]

Atlantic City, New Jersey
Anglisht : City of Atlantic City
qytet
noform
Atlantic City skyline from 47th floor of Revel
Vendndodhja
Atlantic City, New Jersey is located in SHBA
Atlantic City, New Jersey
Atlantic City, New Jersey
39°22′38″V 74°27′04″P / 39.377297°V 74.451082°P / 39.377297; -74.451082Koordinatat: 39°22′38″V 74°27′04″P / 39.377297°V 74.451082°P / 39.377297; -74.451082
Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal New Jersey
Qarku Atlantic
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 44.125 km2
 •  tokësore 27.835 km2
 •  ujore 16.29 km2
Popullsia 39558 banorë (2010)
 •  aglomerati 275.549 banorë
Dendësia 1421.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi May 1, 1854
Zona Kohore EST−5
Verore Eastern (EDT)−4
Kodi Postal 08401-08406[1]
Prefiksi 609[2]
Faqja Zyrtare www.cityofatlanticcity.org

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Atlantic City, New Jersey – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale