Avilés është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Avilés, të provincës Asturias, në Komunitetin e Asturias. Avilés ka 83517 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 26.81 km2.

Avilés
Qytet dhe Komunë
noform
Camposagrado Palace
Stema_figuraAviles flag.svg
Vendndodhja
Avilés is located in Spanjë
Avilés
Avilés

Koordinatat: 43°33′22″V 5°54′30″P / 43.55611°V 5.90833°P / 43.55611; -5.90833

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Asturias
Provinca Asturias
Qarku Avilés
Kryetari i Bashkisë Pilar Varela
Partia PSOE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 26.81 km2
Lartësia 139 m (m.n.d.)
Popullsia 83517 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit avilesino
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 33401 to 33403
Koordinatat 43° 33′ 22″ Veri

5° 54′ 30″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.aviles.es

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto