Ayamonte është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Costa, të provincës Huelva, në Andalusia. Ayamonte ka 19738 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 142 km2.

Ayamonte
Pamja e përgjithshme e qytezës dhe kisha San Salvador
Pamja e përgjithshme e qytezës dhe kisha San Salvador
Flamuri i Ayamonte
Stema zyrtare e Ayamonte
Popullsia
 • Gjithsej19.738
Emri i banorëveAyamontino, na
Faqja zyrtare[[1] www.ayto-ayamonte.es/%20ayto-ayamonte.es]]

Demografia

Redakto
Viti Nr i banorëve
1999 16980
2000 16939
2001 17084
2002 17292
2003 17402
2004 17623
2005 18001
burimi INE (Spanjë)

Referimet

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto