Balkh (Persisht / Pashtisht: بلخ‎, Baktrisht: Βάχλο) është një qytet në provincën BalkhAfganistanit, rreth 20 km në veriperëndim të kryeqytetit provincial, Mazar-e Sharif dhe rreth 74 km në jug të lumit Amu Darya dhe kufirit të Uzbekistanit. Ishte historikisht një qendër e lashtë e Budizmit, Islamit dhe Zoroastrimit dhe një nga qytetet më të mëdha të Horasanit, që nga historia e hershme e këtij të fundit.

Balkh
بلخ‎
Βάχλο
Qytet
noform
Xhamia e Gjelbërt
Vendndodhja
Balkh is located in Afganistani
Balkh
Balkh

Koordinatat: 36°45′29″V 66°53′56″L / 36.75806°V 66.89889°L / 36.75806; 66.89889

Administrimi
Shteti Flamuri Afganistani
Provinca Balkh
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 365 m (m.n.d.)
Popullsia 77,000 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+04:30
Koordinatat 36° 45′ 29″ Veri

66° 53′ 56″ Lindje

Qyteti antik i Balkh ishte i njohur për grekët e lashtë si Bactra, duke i dhënë emrin Baktria.

BinjakëzimetRedakto