Barbi: Raperonzola (titulli origjinal: Barbie as Rapunzel) është një film i animuar amerikan, i prodhuar nga Mainframe Entertainment dhe Mattel Entertainment, me regji të Owen Hurley.[1] Filmi është i bazuar në përrallën nga Vëllezërit Grim, Flokëarta dhe është filmi i dytë në serinë e filmave të Barbit.[2]

Barbi: Raperonzola
Regjia ngaOwen Hurley
Shkruar ngaElana Lesser
Cliff Ruby
ProdhuesiJesyca C. Durchin
Jennifer Twiner McCarron
LuajnëKelly Sheridan
Cree Summer
Chantal Strand
Anjelica Huston
KinematografiaWalter P. Martishius
MontazhiGreg Richardson
MuzikaArnie Roth

Kompanitë prodhuese
Mainframe Entertainment
Mattel Entertainment
Shpërndarë ngaArtisan Entertainment
Universal Studios Home Entertainment
Data e publikimit
1 tetor 2002
Kohëzgjatja
83 minuta
ShtetetKanada
SHBA
GjuhaAnglisht

Raperonzola flokëgjatë është një piktore e burgosur në një kullë të lartë e cila pikturon rrugën për të dalë jashtë saj dhe për të shpëtuar princin nga e liga Gothel.

Zërat në origjinal

Redakto
 • Kelly Sheridan – Barbi / Raperonzola[3]
 • Chantal Strand – Keli / Katrina
 • Anjelica Huston – Gothel
 • Mark Hildreth – Princi Stefan
 • Cree Summer – Penelopa
 • David Kaye – Hugo
 • Ian James Corlett – Hobi
 • Peter Kelamis – Oto
 • Christopher Gaze – Mbreti Uilliam
 • Russell Roberts – Mbreti Frederik
 • Britt McKillip – Melodia
 • Danny McKinnon – Tomi
 • Jocelyne Loewen – Lorena

Zërat në shqip

Redakto
 • Enkela Paskali – Barbi / Raperonzola
 • Suela Qoshja – Keli / Lorena
 • Ema Andrea – Gothel
 • Elvis Pupa – Princi Stefan
 • Alma Koleci - Penelopa
 • Ervin Bejleri – Hugo
 • Ahmet Pasha – Mbreti Uilliam
 • Merkur Bozgo – Mbreti Frederik
 • Suela Tukaj – Katrina / Melodia

Referime

Redakto
 1. ^ "Barbie as Rapunzel". Barbie. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2013. Marrë më 9 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Barbie as Rapunzel release". behind the voice actors. Marrë më 21 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Barbie as Rapunzel Cast". Who's Dated Who. Marrë më 21 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)