Basile Boli

futbollist francez

Basile Boli (lindur më 2 Janar 1967) është një ish-futbollist francez.

Basile Boli
Të dhënat personale
Emri i plotëBasile Boli
Data e lindjes (1967-01-02) 2 Janar, 1967 (53 vjeç)
Vendi i lindjesAdjamé, Bregu i Fildishtë
PozicioniMbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1982-1990Auxerre
1990-1994Olympique Marseille
1994-1995Rangers
1995Monaco
1996-1997Urawa Reds
Ekipi kombëtar
1986–1993Flag of France.svg Franca45(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

KombëtarjaRedakto

Për reprezentacionin francez ka luajtur 45 ndeshje.

StatistikatRedakto

  Franca
Vite Ndeshje Gola
1986 4 0
1987 5 0
1988 7 0
1989 1 0
1990 8 1
1991 6 0
1992 11 0
1993 3 0
Gjithsej 45 1

Lidhje të jashtmeRedakto