Baton Haxhiu

gazetar shqiptar

Baton Haxhiu ka lindur 11 Prill 1968Skënderaj është gazetarë,opinionist Shqiptar nga Kosova i cili ka punuar në disa gazeta si Koha Ditore dhe Gazeta Express dhe si gazetar i lirë është i njohur për raportimet mbi vdekjet e Shqiptarëve në vitin 1999 ne Kosovë dhe raportimin e Gjenocidit që po ndodhte në atë kohë. Për disa kohë punoi edhe si gazetar i pavarur edhe pse në vitin 1999 ishte i kërkuar dhe i inkriminuar nga regjimi brutal serb i Sllobodan Milosheviç-it. Nga 17 shkurti 2009 deri me 5 mars 2020 kur dha dorëheqjen, Haxhiu ka shërbyer si Drejtor i Përgjithshëm i televizionit Klan Kosova dhe moderator i dy emisioneve, Zona B dhe Zona e Debatit

Baton Haxhiu
Fotoporteti
Emri Baton
Mbiemri Haxhiu
Kombësia shqiptare
Shtetësia kosovare
Profesioni gazetar

Puna e hershme si gazetarRedakto

Gjatë vitit 1999Redakto

Karriera e mëtejshmeRedakto

Jeta personaleRedakto

Batoni është i martuar dhe ka 2 djem.

Burimi i të dhënaveRedakto

1<http://en.wikipedia.org/wiki/Baton_Haxhiu>]]