Papa Benedikti III ( l. ?, Roma - v. 17 prill 858, ) ishte papa i 104 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më korrik 855 dhe deri më 17 prill 858. Paraardhës i tij ishte papa Leoni IV, ndërsa pasardhësi papa Nikolla I.

Papa Benedikti III
Benedict III.jpg
papa i 104 i Kishës Katolike
Zgjedhja korrik 855
Shenjtërimi 29 shtator 855
Fundi papatit 17 prill 858
Paraardhësi papa Leoni IV
Pasardhësi papa Nikolla I
Lindja Roma, ?
Vdekja 17 prill 858
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Leoni IV
Papë
korrik 85517 prill 858
Pasardhësi 
papa Nikolla I