Papa Benedikti V ( l. ?, Roma - v. 4 korrik 966, Amburgo) ishte papa i 132 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 22 maj 964 dhe deri më 23 qershor 964. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni XII, ndërsa pasardhësi papa Leoni VIII.

Papa Benedikti V
papa i 132 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 22 maj 964
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 22 maj 964
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 23 qershor 964
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gjoni XII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Leoni VIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Amburgo, 4 korrik 966

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En Benedikti V - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni XII
Papë
22 maj 96423 qershor 964
Pasardhësi 
papa Leoni VIII