Hape menynë kryesore

Papa Leoni VIII ( l. ?, Roma - v. 1 mars 965, ) ishte papa i 131 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 4 dhjetor 963 dhe deri më 1 mars 965. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti V, ndërsa pasardhësi papa Gjoni XIII.

Papa Leoni VIII
papa i 131 i Kishës Katolike
Zgjedhja 4 dhjetor 963
Shenjtërimi 6 dhjetor 963
Fundi papatit 1 mars 965
Paraardhësi papa Benedikti V
Pasardhësi papa Gjoni XIII
Lindja Roma, ?
Vdekja 1 mars 965

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * (anglisht) Papa Leoni VIII - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti V
Papë
4 dhjetor 9631 mars 965
Pasardhësi 
papa Gjoni XIII