Xhovani XIII

(Përcjellë nga Papa Gjoni XIII)

Papa Gjoni XIII (Giovanni dei Crescenzi l. forse 910, Roma - v. 6 shtator 972, Roma) ishte papa i 133 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më shtator 965 dhe deri më 6 shtator 972. Paraardhës i tij ishte papa Leoni VIII, ndërsa pasardhësi papa Benedikti VI.

Papa Gjoni XIII
papa i 133 i Kishës Katolike
1 tetor 965
Zgjedhja shtator 965
Fundi papatit 6 shtator 972
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Leoni VIII
Pasardhësi papa Benedikti VI
Emri Giovanni dei Crescenzi
Lindja Roma, forse 910
Vdekja Roma, 6 shtator 972
Varrimi Bazilika e Shën Palit jashtë mureve

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Xhovani XIII - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Leoni VIII
Papë
shtator 9656 shtator 972
Pasardhësi 
papa Benedikti VI