Papa Benedikti VII ( l. ?, Roma - v. 10 korrik 983, Roma) ishte papa i 135 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më shtator 974 dhe deri më 10 korrik 983. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti VI, ndërsa pasardhësi papa Gjoni XIV.

Papa Benedikti VII
papa i 135 i Kishës Katolike
tetor 974
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja shtator 974
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 10 korrik 983
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Benedikti VI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gjoni XIV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 10 korrik 983
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Kryqit të shenjtë në Jeruzalem

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Benedikti VII - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti VI
Papë
shtator 97410 korrik 983
Pasardhësi 
papa Gjoni XIV