Beverly Hills është një qytet në pjesën perëndimor të Los Angeles County. Ajo rrethohet komplet nga Los Angeles, ka një sipërfaqje nga 14,7 km² dhe 33.784 banor (2000). Vendi është i njohur si vendbanim të aktorëve, regjisorëve dhe banorëve të pasur amerikanë nga Los Angeles.

Foto të Beverly Hills, bërë në Wilshire Boulevard

GjeografiaRedakto

Pozicioni i qyteti është: 34° 4' 23" gjërsia veriore dhe 118° 23' 58" gjatësia perëndimore.

Me Rodeo Drive ka Beverly Hills një nga rrugët pazare (shopping) më të shtrenjtë të botës.

Filmstudiot e afër të Hollivudit përdorin shpesh për prodhime filmit dhe televizionit, ndër të tjerë Beverly Hills Cop (1984), Pretty Woman (1990) dhe Beverly Hills, 90210 (1990-2000). Kodi postal i qytetit, 90210, u bë kështu internacional i njohur.

Lidhje të jashtmeRedakto

Coordinates: 34°4′23″N 118°23′58″W / 34.07306°N 118.39944°W / 34.07306; -118.39944