Beverly Hills

Beverly Hills është një qytet në pjesën perëndimor të Los Angeles County, Kaliforni. Ajo rrethohet komplet nga Los Angeles, ka një sipërfaqje nga 14,7 km² dhe 33.784 banor (2000).

Beverly Hills, Kalifornia
Qyteti i Beverly Hills
Beverly Hills në cep të Rodeo Drive dhe Via Rodeo
Beverly Hills në cep të Rodeo Drive dhe Via Rodeo
Flamuri i Beverly Hills, Kalifornia
Stema zyrtare e Beverly Hills, Kalifornia
Official logo of Beverly Hills, Kalifornia
Nofkat: 
"Vendi i Kopshtit të Botës," "B.H.," "Bev Hills," "90210," "The Hills"
Vendndodhja brenda Qarkut Los Anxhwlos, Kaliforni.
Vendndodhja brenda Qarkut Los Anxhwlos, Kaliforni.
Beverly Hills is located in Earth
Beverly Hills (Earth)
Koordinatat: 34°4′23″N 118°23′58″W / 34.07306°N 118.39944°W / 34.07306; -118.39944
VendiShtetet e Bashkuara
ShtetiKalifornia
QarkuLos Angeles
Inkorporuar28 janar 1914
Emëruar në nder tëBeverly Farms
Qeveria
 • KryetariLili Bosse[1]
 • NënkryetarJulian A. Gold[1]
 • Këshilli i qytetitJohn A. Mirisch[1]
Lester Friedman
 • Menaxher i qytetitGeorge Chavez[2]
Sipërfaqja
 • Gjithsej14,79 km2 (5,71 sq mi)
 • Sipërfaqe tokësore14,78 km2 (5,71 sq mi)
 • Sipërfaqe ujore0,00 km2 (0,00 sq mi)  0.04%
Lartësia mbidetare
79 m (259 ft)
Popullsia
 (2020)
 • Gjithsej32.701
 • Dendësia2.212,00/km2 (5.728,98/sq mi)
Zona kohoreUTC−8 (Paqësor)
 • Verës (DST)UTC−7 (PDT)
Kodet ZIP
90209–90213[4]
Prefiksi310/424, 323
Kodi FIPS06 06308
GNIS feature IDs1652672, 2409840
Faqja zyrtarewww.beverlyhills.org

Qyteti është shtëpia e shumë të famshëmve, hoteleve luksoze dhe lagjes tregtare Rodeo Drive.

Fillimisht një fermë meksikane ku rriteshin fasulet lima, Beverly Hills u inkorporua në vitin 1914 nga një grup investitorësh që nuk kishin arritur të gjenin naftë, por gjetën ujë në vend të tyre dhe përfundimisht vendosën ta kthenin atë në një qytet.

Gjeografia

Redakto

Beverly Hills dhe qyteti fqinj West Hollywood janë së bashku të rrethuar tërësisht nga qyteti i Los Anxhelosit. Beverly Hills kufizohet në veriperëndim me lagjen e Los Anxhelosit të Bel-Air dhe malet Santa Monica, në lindje me Wesy Hollywood, lagjen Carthay të Los Anxhelosit dhe Distriktin Fairfax të Los Anxhelosit, dhe në jug nga Lagjja Beverlywood e Los Anxhelosit. "Trekëndëshi i Platinit" i zonës është formuar nga qyteti i Beverly Hills dhe lagjet e Los Anxhelosit të Bel Air dhe Holmby Hills.

Beverly Hills ka një klimë të ngrohtë mesdhetare, me një mesatare të lartë prej 89 °F (32 °C) në gusht dhe një mesatare të lartë prej 69 °F (21 °C) në janar. Beverly Hills gjithashtu merr mesatarisht 15 inç (380 mm) shi në vit. Verat karakterizohen nga temperatura të ngrohta deri të nxehta me shumë pak erë, ndërsa dimrat janë të ngrohtë deri mesatarë, me reshje të herëpashershme shiu të alternuara me periudha të erërave të Santa Ana. Reshjet e matshme të borës janë regjistruar vetëm në vitet 1882, 1922, 1932, 1949 dhe 1958.

Në kulturën popullore

Redakto

Beverly Hills shpesh shfaqet në kulturën popullore si një vend i pasurisë ose luksit të dukshëm, megjithëse demografia aktuale e qytetit është më komplekse. Në disa filma, të tillë si Pretty Woman i viteve 1990, filmime të konsiderueshme u zhvilluan në qytet; në shumë të tjera, sidoqoftë, si Beverly Hills Cop (1984), tregohet pak përveç vendosjes së pamjeve të monumenteve të tilla si Hoteli Beverly Hills dhe Rodeo Drive.

Në televizion, skena në titullin e hapjes së The Andy Griffith Show (1960-1968), në të cilën Sherif Taylor dhe Opie mbajnë shtylla peshkimi pranë një pellgu, u xhirua në Franklin Canyon Park Franklin në veri të qytetit, në perëndim të Coldwater Canyon.[5] Sitcom-i i CBS The Beverly Hillbillies (1962–71) ndoqi një familje kodrinore që u zhvendos në Beverly Hills nga Ozarks. Qyteti shfaqet gjithashtu në emër të telenovelës së viteve 1990 Beverly Hills, 90210, që sillet rreth jetës së adoleshentëve që ndjekin shkollën imagjinare West Beverly Hills High School.[6][7]

Binjakëzimet

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ a b c "The City of Beverly Hills Mayor and Council Members". Beverlyhills.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2018. Marrë më 31 mars 2017.
  2. ^ "Biography of Interim City Manager Mahdi Aluzri". City of Beverly Hills (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2015. Marrë më 2 shkurt 2015.
  3. ^ "2020 U.S. Gazetteer Files" (në anglisht). Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. Marrë më 30 tetor 2021.
  4. ^ "USPS – ZIP Code Lookup – Search By City" (në anglisht). United States Postal Service. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2007. Marrë më 18 qershor 2010.
  5. ^ "Take a walk to Andy Griffith's Mayberry in Franklin Canyon". LA Times Blogs (në anglisht). 7 korrik 2012. Marrë më 27 janar 2017.
  6. ^ Itzkoff, Dave (29 gusht 2008). "When Teenage Angst Had Its Own ZIP Code". The New York Times (në anglisht). Marrë më 15 shkurt 2020.
  7. ^ Herbert, Steven (7 korrik 1991). "A Post-Graduate Commentary". Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 15 shkurt 2020.
  8. ^ a b "Beverly Hills Sister City Relationships Renewed with Focus on Education and Commerce" (në anglisht). Sister Cities International. 7 mars 2002. Marrë më 17 gusht 2012.
  9. ^ a b "Sister Cities Committee" (në anglisht). City of Beverly Hills. 1 korrik 2019. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2023. Marrë më 1 korrik 2019.

Lidhje të jashtme

Redakto