Cannes

komunë në departamentin Alpes-Maritimes, Francë

Cannes (nga latinishtja canna për gruri) është një qytet me rreth 67.000 banor në Francën e jugut te Côte d'AzurDépartement Alpes-Maritimes.

Cannes
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Qarku Provence-Alpes-Côte d'Azur
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 19,62 km2
Popullsia 70200 banorë
Dendësia 3.430 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 06400
Faqja Zyrtare Web faqja

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Panorama nga qytetiRedakto