Blaca

fshat në Shqipëri
(Përcjellë nga Blacë)

Blaca është një fshatkomunën Çërravërrethin e PogradecitShqipërisë.

Blaca

Afer Malit te Thate, ne te majte te rruges nacionale Pogradec - Korce, 2-3 km nga Lapidari i Grabovices, ndodhet fshati i Blaces. Dy kodra te quajtura "Kulla" dhe "Shpati", ndodhen ne veri te fshatit. Ne maje te te dy kodrave ndodhen gjurme vendbanimesh te lashta. Nje mur 1.5 km i gjate rrethonte keshtjellen. Ketu jane gjetur ene gatimi, gure mulliri, dhe vegla pune qe i perkasin shekullit te VII-VIII para Krishtit (BC)


Shih edhe

Redakto