Hape menynë kryesore

Koordinatat: 40°33′V 20°21′L / 40.55°V 20.35°L / 40.55; 20.35

link={{{të çon}}}

Rrethi i Pogradecit është një nga 36 rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun e Korçës. Rrethi i Pogradecit ka 61 530 banorë [1], një sipërfaqe prej 725 km² dhe kryeqendër Pogradecin.

Ndarja administrativeRedakto

Rrethi i Pogradecit përbëhet nga një bashki dhe shtatë komuna që janë:

Vendbanime tjera të njohura në këtë rreth janë:

Shiko edheRedakto


  1. ^ Hartë interaktive me të dhënat vendore të censusit 2011