Bob Dylan (i lindur Robert Allen Zimmerman24 maj 1941) është një muzikant po edhe poet Amerikan. Nja ca nga këngët e tij të famshme janë “Blowin' in the Wind”, “Like a Rolling Stone” dhe “Hurricane”. Ai këndon, luan kitarë, piano dhe harmonikë. Fitues i Çmimit Nobel për letërsi, për vitin 2016.

Bob Dylan Nobel prize medal.svg
Bob Dylan - Azkena Rock Festival 2010 2.jpg
Ditëlindja:24 maj 1941
Vendlindja:Duluth, Minnesota, Flag of United States.svg SHBA
Kombësia:amerikan
Zhanri:poezi
Example alt text
Bob Dylan

Historia e KarrierësRedakto

LegaciaRedakto

Bob Dylan ishte një nga muzikantët më të famshëm në botë në vitet 60. Deri më sot ai ka fituar 11 Grammy Awards, dhe është futur në Grammy Hall of Fame dhe Rock and Roll Hall of Fame.

Lista e AlbumeveRedakto

 • Bob Dylan
 • The Freewheelin' Bob Dylan
 • The Times They Are a-Changin'
 • Another Side of Bob Dylan
 • Bringing It All Back Home
 • Highway 61 Revisited
 • Blonde on Blonde
 • John Wesley Harding
 • Nashville Skyline
 • Self Portrait
 • New Morning
 • Pat Garrett & Billy the Kid
 • Dylan
 • Planet Waves
 • Blood on the Tracks
 • The Basement Tapes
 • Desire
 • Street Legal
 • Slow Train Coming
 • Saved
 • Shot of Love
 • Infidels
 • Empire Burlesque
 • Knocked Out Loaded
 • Down in the Groove
 • Oh Mercy
 • Under the Red Sky
 • Good as I Been to You
 • World Gone Wrong
 • Time Out of Mind
 • Love and Theft
 • Modern Times
 • Together Through Life
 • Christmas in the Heart

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Str rightmost/ Bob Dylan në IMDb