Papa Bonafaci II ( l. ?, Roma - v. 17 tetor 532, ) ishte papa i 55 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 22 shtator 530 dhe deri më 17 tetor 532. Paraardhës i tij ishte papa Feliksi IV, ndërsa pasardhësi papa Gjoni II.

Papa Bonafaci II
papa i 55 i Kishës Katolike
Zgjedhja 22 shtator 530
Shenjtërimi 22 shtator 530
Fundi papatit 17 tetor 532
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Feliksi IV
Pasardhësi papa Gjoni II
Lindja Roma, ?
Vdekja 17 tetor 532
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Feliksi IV
Papë
22 shtator 53017 tetor 532
Pasardhësi 
papa Gjoni II