Borsalino është një film francez i vitit 1970 me regji të Jacques Deray. Ajo u fut në Festivalin e 20-të Ndërkombëtar të Filmit në Berlin.[4] Një vazhdim, Borsalino & Co., u lëshua në vitin 1974 me Alain Delon në rolin kryesor. Filmi është i bazuar në bandat e jetës reale Paul Carbone dhe François Spirito, të cilët bashkëpunuan me Gjermaninë Naziste gjatë okupimit të FrancësLuftën e Dytë Botërore (megjithëse kjo nuk përmendet në film).[5]

Borsalino
Regjia ngaJacques Deray
Shkruar ngaJean-Claude Carrière
Jean Cau
Jacques Deray
Claude Sautet
Bazuar në"Banditët e Marsejës" nga Eugène Saccomano
ProdhuesiAlain Delon
Henri Michaud
LuajnëJean-Paul Belmondo
Alain Delon
Catherine Rouvel
Michel Bouquet
Daniel Ivernel
KinematografiaJean-Jacques Tarbès
MontazhiPaul Cayatte
MuzikaClaude Bolling

Kompanitë prodhuese
Adel Productions
Marianne Productions
Mars Film Produzione
Shpërndarë ngaParamount (vetëm në SHBA)
Data e publikimit
20 maj 1970
Kohëzgjatja
125 minuta
ShtetetFrancë
Itali
GjuhëtFrëngjisht
Italisht
Buxheti14 milion franga franceze[1]
Fitimi$35.3 milion[2]
$500,000 (SHBA)[3]

Përmbledhja Redakto

Në vitin 1930, në Marsejë, një gangster me emrin Siffredi lirohet nga burgu dhe kërkon për ish të dashurën e tij, Lola. Ai e gjen atë me Capella, një tjetër gangster. Të dy burrat luftojnë mbi të, por bëhen miqësorë dhe formojnë një partneritet, duke bërë gara me kuaj dhe ndeshje bokseriësh për para.

Ata kontaktohen nga Rinaldi, një avokat i cili punon për Marello dhe Poli, dy shefat e krimit që kontrollojnë të gjithë krimin e organizuar në Marsejë. Rinaldi sugjeron që Siffredi dhe Capella duhet të shfrytëzojnë kontrollin e tregut të peshkut të Marsejës dhe ta heqin atë nga Marello. Ata kanë sukses por bëhen shumë ambiciozë dhe përpiqen të marrin nën kontroll tregun e mishit i cili kontrollohet nga Poli. Ai përpiqet që Capella dhe Siffredi të vriten, por ata arrijnë ta vrasin atë në vend. Rinaldi vritet nga një tjetër gangster me emrin The Dancer.

Capella dhe Siffredi e vendosin veten si shefa të ri të nëntokës së Marsejës. Capella vendos të largohet nga Marseja por vritet nga një atentator. Siffredi më pas vendos të largohet nga vet Marseja.

Luajnë Redakto

Referime Redakto

  1. ^ Google Books (quote: "La sortie de Borsalino constitue l'un des événements cinématographiques du premier trimestre 1970. Pas seulement parce que c'est "la" plus grosse production française du moment (14 millions)).
  2. ^ http://www.jpbox-office.com/fichfilm.php?id=8901
  3. ^ https://www.imdb.com/title/tt0065486/
  4. ^ "IMDB.com: Awards for Borsalino". imdb.com. Marrë më 2010-03-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ KLEMESRUD, JUDY (16 gusht 1970). "He's Good When He's Bad". New York Times. fq. 89. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)