Brian Lewis (arkitekt)

arkitekt australian

Brian Bannatyne Lewis (20 shtator 1906 - 23 gusht 1991) ishte profesorë i arkitekturës në Universitetin e Melburnit.

Ai lindi në Lottah, Tasmania, djali i James Bannatyne Lewis dhe Edith Augusta Haynes. Lewis ka shkuar në Kolegjin Wesley[1] dhe pastaj studioi arkitekturën në Universitetin e Melburnit ku morri diplomën në vitin 1928.

Në vitin 1928, ai u zhvendos në Britani dhe studioi në shkollën e arkitekturës në Liverpul.

Lewis shkroi dy libra për jetën familjare Sunday At Kooyong Road,[2] dhe Our War,[3]

ReferimetRedakto

  1. ^ Crotty, Martin (qershor 2001). "The Limits of Manliness". Australian Humanities Review. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 prill 2010. Marrë më 19 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Sunday at Kooyong Road". National Library of Australia. Marrë më 2 prill 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Our War". National Library of Australia. Marrë më 2 prill 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)