Universiteti Braun (en: Brown University) është një universitet privat dhe anëtar i grupimit elitar Ivy League, që ndodhet në Providence, Rhode Island. E themeluar në vitin 1764 si "Kolegj i Kolonisë Angleze të Rhode Island dhe i Plantacione të Providence," Brown është institucioni i shtatë më i vjetër i arsimit të lartë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe një nga nëntë Kolegjet Koloniale, të themeluara para Revolucionit Amerikan.[1]

Universiteti Braun
Brown University

Latin: Universitas Brunensis
Slogani:In Deo Speramus
Themeluar:1764
Tipi:Universitet privat
Stafi:736
Studentë:9,073
Kampusi:Providence, Rhode Island, ShBA
Website:Brown.edu

Lidhje te jashtmeRedakto

Burim i të dhënaveRedakto

  1. ^ "Encyclopedia Brunoniana | Bicentennial celebration". Brown University. Marrë më korrik 9, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)