Bulqiza

Bulqiza ka malin me te madh ne Shqiperi qe quhet Klodi&Enxhi
Bulqiza
Bulqiza
Bulqiza is located in Shqipëria
Bulqiza
Bulqiza
Bulqiza (Shqipëria)

41°29′V 20°19′L / 41.483°V 20.317°L / 41.483; 20.317Koordinatat: 41°29′V 20°19′L / 41.483°V 20.317°L / 41.483; 20.317

Të dhënat baze
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Dibrës
Rrethi Rrethi i Bulqizës
Targat e automjeteve BZ
Popullsia 67.000 banorë
Kodi postar 8401-8402 [1]
Prefiksi telefonik +355 (0) 219
Aeroporti Nënë Tereza km nga Bulqiza
Faqja zyrtare
Politika
Kryetari Lefter Alla
Partia udhëheqëse Partia Socialiste
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)

Bulqiza është një qytetShqipëri me rreth 14 000 banorë.

PopullsiaRedakto

Sipas Censusit të vitit 2011 ka një popullsi prej 32,210 banorësh. Ndërkohë që sipas Regjistrit Civil, kjo bashki numëron 4,223 banorë. Bashkia e re shtrihet në një sipërfaqe prej 678.51 km2 me një densitet prej 59.28 banorë/km2 sipas Regjistrit Civil dhe 47.47 banorë/km2 sipas Censusit 2011. Bashkia Bulqizë ka në përbërje 8 Njësi Administrative, të cilat janë: Bulqizë, Martanesh, Fushë-Bulqizë, Zerqan, Shupenzë, Gjoricë, Ostren dhe Trebisht. Të gjitha njësitë administrative janë aktualisht pjesë e rrethit të Bulqizës dhe qarkut të Dibrës. Bashkia Bulqize ka nën administrimin e saj dy qytete (Bulqiza dhe Krasta) dhe 63 fshatra. [2]

BurimetRedakto

  1. ^ Kodet postare të Shqipërisë
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 janar 2020. Marrë më 5 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)