Bytów është qytet në veri të Polonisë me 16,996 banorë më 2015.

Bytów
Qytet
noform
Pamje e qytetit të vjetër nga Kalaja
Stema_figura
Emblema
POL Bytów flag.svg
Flamuri
Vendndodhja
Bytów is located in Polonia
Bytów
Bytów

Koordinatat: 54°8′V 17°30′L / 54.133°V 17.500°L / 54.133; 17.500

Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Qarku Qarku Bytów
Kryetari i Bashkisë Ryszard Sylka
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8.72 km2
Popullsia 16,996 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi Shekullin e 12-të
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 77 deri 100
Prefiksi +48 59
Targa GBY
Faqja Zyrtare www.bytow.com.pl

DemografiaRedakto

Në fund të Luftës së Dytë Botërore, shumica e banorëve të qytetit ishin protestanë.

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Bytów Official Site". Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 tetor 2011. Marrë më 21 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)