Minnesota (shk.: MN ose Minn.) është i 32-ti. Shtet FederalShBA dhe gjindët në veri të shteti te kufiri i Kanadës.

Minesota
Minnesota
Ndërtesa e Parlamentit të Minesotës
Ndërtesa e Parlamentit të Minesotës
Nicknames: 
North Star State (Shteti i Yllit të Veriut)
Location of Minesota
Popullsia
 • Total(2.012) 5,379,139
Faqja zyrtarewww.state.mn.gov

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

HistoriaRedakto  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.