Carlsbad, California (City of Carlsbad) është një qytet në qarkun San Diegoshtetit federal California, SHBA. Në Carlsbad, California jetojnë 105328 banorë (2010)[2]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 101.295 km2 (39.11 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 16 m (52 ft).[3]

Carlsbad, California
Anglisht : City of Carlsbad
qytet
Stema_figura
Vendndodhja
Carlsbad, California is located in SHBA
Carlsbad, California
Carlsbad, California

Koordinatat: 33°7′19″V 117°17′49″P / 33.12194°V 117.29694°P / 33.12194; -117.29694

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku San Diego
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 101.295 km2
 •  tokësore 97.699 km2
 •  ujore 3.596 km2
Lartësia 16 m (m.n.d.)
Popullsia 105328 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi July 16, 1952[1]
Zona Kohore Pacific−8
Verore PDT−7
Kodi Postal 92008–92011, 92018
Prefiksi 442/760
Koordinatat 33° 7′ 19″ Veri

117° 17′ 49″ Perëndim

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "California Cities by Incorporation Date". California Association of Local Agency Formation Commissions. Arkivuar nga origjinali origjinali (Word) më 21 shkurt 2013. Marrë më gusht 25, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Carlsbad (city) QuickFacts". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 janar 2016. Marrë më janar 11, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Carlsbad". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më tetor 16, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Carlsbad, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale