Carpinus
-
Carpinus foliage
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Fagales
Familja: Betulaceae}
(Corylaceae)
Grupi: Carpinus
Antarët

Lista e anëtarëve

Carpinus është grup i vogë i familjes Betulaceae. Në Shqip njihet si krrabe grabuje.

Lista e anëtarëveRedakto

  • Carpinus betulus - Shkoza e bardhë - në Evrop
  • Carpinus caroliniana
  • Carpinus cordata
  • Carpinus fargesii
  • Carpinus laxiflora
  • Carpinus japonica
  • Carpinus orientalis
  • Carpinus tschonoskii
  • Carpinus turczaninowii

Shiko dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Betulaceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale