Castellón de la Plana

komunë në Spanjë

Castellón de la Plana është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Plana Alta, të provincës Castelló, në Komunitetin e Valencias. Castellón de la Plana ka 180204 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 108.78 km2.

Castellón de la Plana
Central parts of Castelló de la Plana.
Central parts of Castelló de la Plana.
Flamuri i Castellón de la Plana
Stema zyrtare e Castellón de la Plana
Localització de Castelló de la Plana respecte del País Valencià.png
Popullsia
 • Gjithsej180.204
Emri i banorëveCastellonenc, Castellonenses
Faqja zyrtarewww.castello.es

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto