Komuniteti i Valencias

komunitet autonom në Spanjë

Komuniteti i Valencias (Valencisht: [Comunitat Valenciana] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help); spanjisht: Comunidad Valenciana) është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës. Është komuniteti i katërt më i populluar pas Andalusias, Katalonjës dhe Madridit me më shumë se 5.1 milion banorë[1]. Shpesh identifikohet me kryeqytetin e saj Valencia, i cili është qyteti i tretë më i madh në Spanjë.

Komuniteti i Valencias
Popullsia
 • Gjithsej5.111.706
Emri i banorëveValencian 
valencià, -ana (va)
 
valenciano, -na (es)
{{{postal_code_type}}}
VC
Faqja zyrtareGeneralitat Valenciana

Gjeografia Redakto

Historia Redakto

Ndarjet administrative Redakto

Provincat Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "El País Valencià perd habitants per primera vegada des de 1996". La Veu del País Valencià. 1 mars 2013. Marrë më 1 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Komuniteti i Valencias – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale