Provinca Castellón

provinca

Castellón është një provincë e komunitetit autonom Komuniteti i Valencias, në Spanjë. Castellón ka një popullsi prej 604,564 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 6679 km2.

Provinca Castellón
Castelló/Castellón
Provincë
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Komuniteti i Valencias
Kryeqyteti Castelló de la Plana
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6679 km2
Popullsia 604,564 banorë (2012)
Të dhëna të tjera
Vendasit Castellonense

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto