Charleston, South Carolina (City of Charleston) është një qytet në qarkun South Carolinashtetit federal South Carolina, SHBA. Në Charleston, South Carolina jetojnë 120083 banorë (2010)[1], dhe dendësia e popullisë është 444.9 banor/km2. Qyteti ka një sipërfaqe prej 330.2 km2 dhe lartësi mbidetare prej 4 m (20 ft).

Charleston, South Carolina
Anglisht : City of Charleston
qytet
noform
St. Michaels on Broad Street
Flamuri_figura
Vendndodhja
Charleston, South Carolina is located in SHBA
Charleston, South Carolina
Charleston, South Carolina

Koordinatat: 32°47′0″V 79°56′0″P / 32.78333°V 79.93333°P / 32.78333; -79.93333

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal South Carolina
Qarku South Carolina
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 330.2 km2
 •  tokësore 282.3 km2
 •  ujore 47.9 km2
Lartësia 4 m (m.n.d.)
Popullsia 120083 banorë (2010)
 •  urbane 548,404 (US: 76th) banorë
Dendësia 444.9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1670
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 29401, 29403, 29405, 29407, 29409, 29412, 29414, 29424, 29425, 29455, 29492
Prefiksi 843
Koordinatat 32° 47′ 0″ Veri

79° 56′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.charleston-sc.gov

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "American FactFinder". United States Census Bureau. Marrë më 2015-02-17. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Charleston, South Carolina – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale