Chattanooga, Tennessee (City of Chattanooga) është një qytet në qarkun Hamiltonshtetit federal Tennessee, SHBA. Në Chattanooga, Tennessee jetojnë 173366 banorë (2013)[1], dhe dendësia e popullisë është 471.9 banor/km2 (1.222.50 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 370.8 km2 (143.2 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 206 m (676 ft).

Chattanooga, Tennessee
City of Chattanooga
qytet
North Shore and Midtown neighborhoods, October 2012
North Shore and Midtown neighborhoods, October 2012
Flamuri i Chattanooga, Tennessee
Stema zyrtare e Chattanooga, Tennessee
Location of Chattanooga, Tennessee
Popullsia
 • Total173.366
Faqja zyrtarewww.chattanooga.gov

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "U.S. Census Bureau Delivers Tennessee's 2013 Census Population Totals, Including First Look at Race and Hispanic Origin Data for Legislative Redistricting". U.S. Census Bureau. Marrë më shtator 1, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Chattanooga, Tennessee – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale