Cupertino, California (City of Cupertino) është një qytet në qarkun San Francisco Bay Areashtetit federal California, SHBA. Në Cupertino, California jetojnë 58302 banorë (2010)[2]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 29.156 km2 (11.257 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 72 m (236 ft).[3]

Cupertino, California
Anglisht : City of Cupertino
qytet
noform
City center in 2005.
Flamuri_figura
Vendndodhja
Cupertino, California is located in SHBA
Cupertino, California
Cupertino, California

Koordinatat: 37°19′3″V 122°2′31″P / 37.31750°V 122.04194°P / 37.31750; -122.04194

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku San Francisco Bay Area
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 29.156 km2
 •  tokësore 29.153 km2
 •  ujore 0.003 km2
Lartësia 72 m (m.n.d.)
Popullsia 58302 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi October 10, 1955[1]
Zona Kohore Pacific−8
Verore PDT−7
Kodi Postal 95014, 95015
Prefiksi 408/669
Koordinatat 37° 19′ 3″ Veri

122° 2′ 31″ Perëndim

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "California Cities by Incorporation Date". California Association of Local Agency Formation Commissions. Arkivuar nga origjinali (Word) më 17 tetor 2013. Marrë më 30 janar 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Cupertino (city) QuickFacts". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2012. Marrë më 30 janar 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Cupertino". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më janar 21, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Cupertino, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale