Cynara
Cynara
Cynara
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Asterales
Familja: Asteraceae
Grupi: Cynara
Anëtarët

Lista e anëtarëve

Cynara është grup i bimëve në familjen Asteraceae.

Lista e anëtarëveRedakto

 • Cynara alba
 • Cynara algarbiensis
 • Cynara auranitica
 • Cynara baetica
 • Cynara cardunculus
 • Cynara cornigera
 • Cynara cyrenaica
 • Cynara humilis
 • Cynara hystrix
 • Cynara scolymus - Angjinarja : - artiçoka (Shkodër), hinardh, ingjinare (Tiranë), ingjinare
 • Cynara syriaca

Shiko dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Asteraceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


  Ky artikull në lidhje me biologjinë është i cunguar. Ndihmoni dhe ju në përmirsimin e tij.