Danny Boyle është regjisor dhe producent filmash britanik, autor filmash me zhdërvjelltësi tematike, të cilat kanë pasur popullaritet, sukses kritik por edhe status kult tek shikuesit. Ka marrë çmimin Oscar për regji me filmin Slumdog Millionaire.

Danny Boyle
DannyBoyle08.jpg
U lind në20 tetor 1956
Radcliffe, Greater
Kombësiaanglez
TitulliBoyle në nëntor 2008

VepratRedakto

FilmografiaRedakto

RegjiRedakto

Produktor ekzekutivRedakto

ProducentRedakto

  • Alien Love Triangle (2005)
  • Twin Town (1997)

SkenaristRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto