Darragjati është një fshatkomunën Dajçrrethin e ShkodrësShqipërisë.

Darragjati

Gjeografia

Redakto

Fshati ndodhet në bregun e djathtë të Bunës, pak kilometra para Shirgjit.[1]

Historia

Redakto

Autori i parë që e përmend është Bolizza më 1614, me 20 shtëpi nën emrin Deraghit. Ka mundësi të ketë qenë i banuar nga muslimanë më 1671 në periudhën e vizitës së Át Gasparit.[1]

Demografia

Redakto

Më 1933 popullsia përbëhej nga shumica e krishterë, katolikë dhe ortodoksë, këta të fundit të vendosur të rishtë.[1]

Referime

Redakto
  1. ^ a b c Armao, Ermanno (2006) [1933]. Kamsi, Willy (red.). Vende, kisha, lumenj, male e toponime të ndryshme të një harte të lashtë të Shqipërisë Veriore. Përkthyer nga Akil Spathari. Tiranë: Korbi. fq. 69. ISBN 99943-620-8-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)