David Benioff (lindur David Friedman, 25 shtator 1970) është një novelist, skenarist dhe producent televiziv Amerikan. Ai është bashkë-krijues i serialit shumë të vlerësuar gjerësisht dhe me çmime HBO Game of Thrones.

David Benioff
David Benioff by Gage Skidmore.jpg
U lind në (1970-09-25) 25 Shtator, 1970 (51 vjeç)
New York City, New York
Emrat e tjerëDavid Friedman
ShkollimiDartmouth College
The Collegiate School
Trinity College Dublin
University of California, Irvine
Punësiminovelist, skenarist, prodhues televiyiv
Bashkëshorte/tAmanda Peet, 2006
Prind/ërStephen Friedman

Jeta e hershmeRedakto

Karriera si shkrimtarRedakto

LibratRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto