'David' Bowie (David Robert Hayward-Jones) lindi më 8 janar 1947 në Brixton të Londrës - 10 janar 2016. Ishte këngëtar roku, muzikant dhe aktor anglez.

David Bowie
Background information
Emri i lindjesDavid Robert Jones
Gjithashtu njohur si"The Thin White Duke"
"Ziggy Stardust"
Lindi(1947-01-08)8 janar 1947
OrigjinaAnglia Brixton, Angli
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
ZhanretRock
Art rock
Glam rock
Blue-eyed soul
Muzika dance
Instrument(et)vokal, kitarë, piano, tastierë, saksofon, daulle, harmonikë, mandolinë, koto, violinë, violinçelë
Vitet aktik19642016
Websitewww.davidbowie.com

Bowie ishte i njohur si kameleoni i pop-muzikës. Ai ka pasur një ndikim shumë të madh në muzikën e rokut që nga vitet e 70-ta e gjerë në kohën e sotme.

Diskografia

Redakto

Kjo është diskografia e studio-albumeve të David Bowie-t:

 • David Bowie (1967)
 • WWE USA TV
 • Space Oddity (1969, ripublikim më1972)
 • The Man Who Sold the World (1970, ripublikim më 1972)
 • Hunky Dory (1971, ripublikim më 1972)
 • The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from mars (1972)
 • Aladdin Sane (1973)
 • Pin Ups (1973)
 • Diamond Dogs (1974)
 • Young Americans (1975)
 • Station to Station (1976)
 • Low (1977)
 • "Heroes" (1977)
 • Lodger (1979)
 • Scary Monsters (and Super Creeps) (1980)
 • Let's Dance (1983)
 • Tonight (1984)
 • Never Let Me Down (1987)
 • Black Tie White Noise (1993)
 • The Buddha of Suburbia (1993)
 • 1.OUTSIDE (1995)
 • Earthling (1997)
 • 'hours...' (1999)
 • Heathen (2002)
 • Reality (2003)
 • The Next Day (2013)
 • Blackstar (2016)

Lidhje të jashtme

Redakto
 
David Bowie dhe sintisajzeristi veteran Jordan Rudess gjatë inçizimit të albumit Heathen