Jordan Rudess (i lindur si Jordan Charles Rudes4 nëntor 1956) është pianist dhe sintisajzerist, i njohur si anëtar i progressive metal bendit Dream Theater. Rudess është sintisajzeristi i parë që ka performuar live në continuum.

Jordan Rudess
Background information
Emri i lindjesJordan Charles Rudes
Lindi (1956-11-04) 4 nëntor 1956 (67 vjeç)
OrigjinaIzraeli Izrael
ZhanretProgressive rock
Progressive metal
Muzikë instrumentale
Jazz fusion
New Age
Muzikë elektronike
Instrument(et)Tastierë (Sintisajzer, Fingerboard synthesizer, Continuum, Piano, Zen Riffer, Minimoog)
Lap steel guitar
Kitarë elektrike
Vitet aktik1981 — prezent
Websitewww.jordanrudess.com

Biografia Redakto

 
Jordan Rudess

Jordan Rudess u njoh nga profesori i tij i shkallës së 2-të si një pianist i jashtëzakonshëm, dhe menjëherë iu lejua shkollimi profesional që ai ta forconte talentin e tij madhor. Me nëntë vjet ai hyri në akademinë e famshme të muzikës Juilliard që të ushtronte në pianon klasike, por në adoleshencën e vonshme ai u interesua gjithnjë e më shumë në sintisajzerë dhe progressive rock. Kundër këshillave dhe dëshirës së prindërve dhe profesorëve të tij, ai vendosi që t'ia kthente shpinën pianos klasike dhe i provoi aftësitë e tij si një solo progressive rock sintizajzerist.

Pas performancave në projekte të ndryshme gjatë viteve të 80-ta, ai fitoi vëmendje internacianale në vitin 1994 kur u votua "Best New Talent" në revistën Keyboard Magazine, pasi që e lëshoi solo albumin e tij Listen. Dy bende që e drejtuan vëmendjen te ky yll i ardhshëm qenë The Dixie Dregs dhe Dream Theater, të cilët e ftuan që të dy që t'iu bashkangjitej në bendin e tyre përkatës. Rudess i zgjedhi The Dixie Dregs së pari për shkak se ata ia ofruan mundësinë të bëhej anëtarë me orar të reduktuar, shansë kjo e cila nuk iu dha nga Dream Theater.

Gjatë kohës kur ishte anëtar i The Dixie Dregs, Rudess e formoi të ashtuquajturën "power duo" me bateristin Rod Morgenstein. Gjeneza e këtij çifti fillon kur në një performancë të Dixie Dregs ndërpritet energjia elektrike, duke i shkyqur kështu të gjitha instrumentet përpos sintisajzerit të Jordan Rudess-it, kështu që ai dhe Rod improvizuan me njëri tjetrin deri sa energjia elektrike erdh, duke e mundësuar kështu vazhdimin normal të koncertit. Metabolizmi i këtyre dyve qe aq i fortë gjatë këtij improvizimi, sa që ata vendosën që të performonin së bashku tani e tutje me emrin "Rudess/Morgenstein Project" (më vonë RPM) dhe që nga atëherë ata e kanë lëshuar një studio dhe një live album.

 
Jordan Rudess dhe John Petrucci duke performuar përballë njëri tjetrit

Rudess takoi përsëri Dream Theater kur ai dhe Morgenstein siguruan mbështetjen e tyre në një nga turnetë e Dream Theater në Amerikën Veriore.

Në vitin 1997, kur Mike Portnoy-t iu kërkua nga Magna Carta Records që ta themelonte një supergrup, Rudess u zgjodh që t'i binte sintisajzerit, Tony Levin bas kitarës, si dhe John Petrucci kitarës. Gjatë inçizimit të dy albumeve të Liquid Tension Experiment, Mike Portnoy-t dhe John Petrucci-t ju ishte e qartë se Jordan Rudess ishte mu ajo çka Dream Theater ju nevojitej. Ata e ftuan atë që t'iu bashkangjitej bendit, dhe kur ai pranoi ata e përjashtuan sintisazeristin e tyre që e kishin në atë kohë Derek Sherinian, duke ia bërë kështu vendin Jordan-it në bend.

Rudess ka qenë sintisajzeristi i përhershëm i Dream Theater që nga inçizimi i albumit Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory në vitin 1999. Që atëherë ai ka inçizuar edhe katër albume të tjera me ta: Six Degrees of Inner Turbulence (2002), Train of Thought (2003), Octavarium (2005), dhe Systematic Chaos (2007). Plus, ai është paraqitur edhe në tre live albume, Live Scenes From New York, Live at Budokan dhe Score.

Trivia Redakto

Përdorimi i teknologjisë Redakto

 
Jordan Rudess duke eksperimentuar në continuum

Megjithëse shumica e sintisajzeristëve në rock bende kujdesen që në skenë të marrin disa sintisajzerë, Rudess përfitoi nga mundësitë që ia dha Kurzweil K2600xs gjatë përdorimit të tij prej viteve të 90-ta deri në vitin 2004. Shpesh duke marrur mostra nga sintisajzerët e tjerë, Rudess krijon një seri të strukturave, që mundëson përzierjen e shumë zërave me shtresa të ndryshme dhe linja tonesh të kontrollerit të paisjes; këto struktura pastaj rregullohen me renditje të duhur për një koncert, të cilat ndërrohen përmes pedales kontrolluese.

Megjithëse metoda e Rudess për t'i ndërruar fizikisht strukturat ka mbetur e njëjtë, por zgjedhja e tij për paisje ndryshoi në vitin 2005. Duke thënë se atij i nevojitej një mbështetje më e mirë për turne nga teknologjia aktuale (Kurzweil-i i tij 2600 që posedonte një memorie prej 128 MB u bë i pamjaftueshëm për nevojat e turneve), ai filloi përdorimin e Korg Oasys workstation (i cili posedon 40 GB memorie). Këtë sintisajzer ai tani e përdor nëpër turne me Dream Theater, ku në të e ka të montuar receptorin, continuum-in, si dhe modulatorin Synthesizers.com.

Paisjet Redakto

 
Korg Oasys, sintisajzeri që Jordan Rudess aktualisht përdor
 
Haken Continuum, instrumenti që u popullarizua falë meritës së Jordan Rudess

Paisjet në studio

 • Korg OASYS
 • Korg Triton Extreme
 • Haken Audio Continuum Fingerboard
 • Muse Research Receptor
 • Kurzweil K2600xs fully loaded 88 note weighted keyboard
 • Kurzweil K2600 Rack modules
 • Kurzweil K2000VP keyboard
 • Kurzweil PC2 rack
 • Roland Fantom-X8
 • Minimoog
 • Roland V-Synth XT
 • Roland VP-550
 • Roland SH-201
 • Synthesizer.com Modular synthesizer
 • Dave Smith Instruments Evolver Keyboard
 • Lap steel guitar
 • Kitarë Ernie Ball Music Man John Petrucci signature model

Instrumentet virtuale

 • MOTU MachFive
 • MOTU MX4 Soft Synth
 • Korg Legacy
 • Spectrasonics Atmosphere
 • Spectrasonics Trilogy
 • Spectrasonics Stylus
 • Native Instruments Komplete 2
 • Native Instruments Absynth
 • Native Instruments B4 Organ
 • Native Instruments Guitar Rig
 • Native Instruments FM7
 • Native Instruments Pro 53
 • Synthogy Ivory

Paisjet për live performanca

 • Korg OASYS 88
 • Korg Triton Extreme 88 (Solo Projekt)
 • Freehand Systems Music Pad Pro
 • Muse Receptor
 • Synthesizers.com Custom Modular Synth
 • Haken Continuum Fingerboard
 • (2)Roland V-Synth XT
 • Lap steel guitar
 • Mackie 1604VLZ Pro Mixer
 • APS Power backup
 • Glyph and Iomega Hard drives
 • Roland VP-550
 • Zen Riffer

Diskografia Redakto


Solo albumet Redakto

Me Dream Theater Redakto

Projekt albumet Redakto

Me Liquid Tension Experiment Redakto

Mysafir Redakto

  www.kompjutershtepiak.com/1980
  1980
  1980:

  Asnjë kompjuter nuk ka shitur më shumë njësi se Komodore 64.[105]
  Robotron KC 85/1 i Gjermanisë Lindore: kishte kuota shumë të ulëta prodhimi dhe mungesë të plotë të 
   kanaleve të shitjes për konsumatorët privatë.
  • Janar 1980: Sinclair ZX80, i disponueshëm në Mbretërinë e Bashkuar për më pak se njëqind paund
  • 1980: VIC-20 (N. Am.), nën 300 dollarë amerikanë; Kompjuteri i parë i çdo lloji që ka kaluar një milion 
   është shitur.
  • 1980: Kompjuter me ngjyra TRS-80 (N. Am.), Motorola 6809, opsional OS-9 me shumë detyra me shumë 
   përdorues.
  • Korrik 1980: TRS-80 Model III (N. Am.), në thelb një TRS-80 Modeli i I i ripaketuar në një kabinet 
   gjithëpërfshirës, për të respektuar rregulloret e FCC për ndërhyrjet e radiofrekuencës, për të 
   eliminuar rrëmujën e kabllove dhe për të përdorur vetëm një prizë elektrike. Disa përmirësime si grup i 
   zgjatur i karaktereve, tastet përsëritëse dhe ora në kohë reale.
  • Qershor 1981: TI-99/4A, bazuar në TI-99/4 më pak të suksesshëm.
  • 1981: ZX81 (Evropë), 49,95 £ në formë komplete; 69,95 £ e para-ndërtuar, e lëshuar si Kohax Sinklair 
   1000 në SHBA në 1982.
  • 1981: BBC e vogël (Evropë), kompjuteri kryesor arsimor në MB për një dekadë; BBC BASIC i avancuar me 
   montues të integruar të kodit të makinës 6502, dhe një numër të madh portash I/O, ~ 1.5 milion të 
   shitura.
  • Prill 1982: ZX Spektrum (Evropë), kompjuteri më i shitur në shtëpi britanik; katalizoi industrinë e 
   programin në Mbretërinë e Bashkuar, e klonuar gjerësisht nga Bashkimi Sovjetik.
  • Qershor 1982: Zilja e Vogël (Australi), fillimisht si një çantë, më pas si një njësi e përfunduar.
  • Gusht 1982: Dragon 32 (MB) u bë, për një kohë të shkurtër, shtëpia e vogël më e shitur në Mbretërinë e 
   Bashkuar.
  • Gusht 1982: Komodore 64 (N. Am.), chipset grafik dhe sintetizues me porosi, modeli kompjuterik më i 
   shitur i të gjitha kohërave: ~ 17 milionë të shitura.
  • Jan. 1983: Apple IIe, Apple II e përmirësuar. Numri i reduktuar i komponentëve dhe kostot e prodhimit 
   mundësoi prodhimin me volum të lartë, deri në vitin 1993.
  • Prill 1983: TRS-80 Model 4, përmirësim i madh i pajtueshëm me Modelin III. Përdorni CP/M standard të 
   industrisë, TRSDOS 6 i përditësuar, shpejtësi 4 MHz, RAM maksimum 128 KB, ekran 80x24, opsion me 
   rezolucion të lartë 640x240. Në shtator u zbulua modeli 4P i transportueshëm "i luhatshëm".
  • 1983: Acorn Elektron A hoqi 'vëllain' e mikrokompjuterit BBC me funksionalitet të kufizuar. Elektron u 
   rikuperua nga një fillim i ngadaltë për t'u bërë një nga kompjuterët më të njohur në shtëpi të asaj 
   epoke në MB.
  • 1983: Sanjo PHC-25, me 16 mijë RAM, një nga një numër modelesh Sanjo
  • 1983: Adam Koleko, një nga kompjuterët e paktë shtëpiak që shitet vetëm si një sistem i plotë me 
   pajisje ruajtëse dhe shtypës; kushëriri i konsolës së lojërave Vizioni Koloko.
  • 1983: MSX (Japoni, Kore, Liga Arabe, Evropë, N+S. Am., BRSS), një 'dizajn referencë' kompjuterike nga 
   ASCII dhe Programi i vogël, prodhuar nga disa kompani: ~ 5 milionë shitur në Japoni.
  • 1983: VTek Lazer 200, kompjuter i nivelit fillestar që synon të jetë më i liri në treg, i shitur 
   gjithashtu si Salora Fellow, Texet TX8000 & Dick Smith VZ 200.
  • 1983: Oric 1 dhe Oric Atmos (Evropë), një kompjuter shtëpiak i pajisur me një tastierë udhëtimi të 
   plotë dhe një version të zgjeruar të Microsoft BASIC në ROM.
  • Janar 1984: Prezantohet Macintosh, duke u ofruar shumë konsumatorëve vështrimin e tyre të parë në një 
   ndërfaqe grafike të përdoruesit, e cila përfundimisht do të zëvendësonte kompjuterin e shtëpisë siç 
   njihej.
  • Prill 1984: Molla IIc, Molla II kompakte. Nuk ka vende për zgjerim dhe porte të integruara për 
   lehtësinë e përdorimit të pseudo-prizës dhe luajtjes. Molla II më i përshtatur për përdorim shtëpiak, 
   për të plotësuar pjesën dominuese të tregut arsimor të Molla IIe.
  • Mars 1984: IBM PCjr, projektuar, me çmim dhe tregtuar si një kompjuter shtëpiak për fëmijë dhe 
   adoleshentë, por i blerë kryesisht nga klientët e biznesit që dëshironin një PC të lirë të përputhshëm 
   me IBM.
  • 1984: Tiki 100 (Norvegji), kompjuter shtëpiak/edukativ me bazë Zilog Z80 i prodhuar nga Tiki Data.
  • Qershor 1984: Amstrad/Schneider CPC, një sistem shumë i popullarizuar në Mbretërinë e Bashkuar që 
   shitet mirë edhe në Evropë.
  • 1985: TRS-80 Model 4D: Model 4 i përditësuar me disqe të dyanshme dhe paketë produktiviteti Deskmate.
  • 1985: Elektronika BK-0010, një nga kompjuterët e parë shtëpiak 16-bit; bërë në BRSS.
  • 1985: Robotron KC 85/1 (Evropë), një nga të paktët mikrokompjuterë me qëllime të përgjithshme 8-bitësh 
   të prodhuar në Gjermaninë Lindore. Meqenëse linja e kompjuterëve KC, me përjashtim të kompaktit KC, nuk 
   ishte e disponueshme për shitje për publikun e gjerë për shkak të prioritizimit të rreptë të 
   'përdoruesve shoqërorë' ndaj konsumatorëve, ata nuk janë 'kompjuterë shtëpiak' të vërtetë.
  • 1985: Atari ST (N. Am.), së pari me një ndërfaqe grafike të përdoruesit (GEM) për më pak se 1000 
   dollarë amerikanë; gjithashtu 1 MB RAM dhe procesor 16-bit Motorola 68000 për nën 1000 dollarë.
  • 1985: MSX2, gjenerata e dytë e Kompjuterëve MSX lançohet në mbarë botën. Ata arritën performancën e 
   kompjuterëve me performancë të lartë duke përdorur një procesor video me shpejtësi të lartë (Yamaha 
   V9938) i aftë për të trajtuar rezolucione prej 512x424 piksele dhe 256 ngjyra të njëkohshme nga një 
   paletë prej 512
  • Qershor 1985: Komodore 128 (N. Am.) Final, më i avancuar 8-bit Komodore, ruajti përputhshmërinë e plotë 
   me C64 ndërsa shtoi CP/M në një arkitekturë komplekse me shumë mënyra
  • Korrik 1985: Amiga 1000 (N. Am.), set i personalizuar i çipave për grafikë dhe audio dixhitale; OS me 
   shumë detyra me ndërfaqe GUI dhe CLI; Përpunuesi 16-bit Motorola 68000. Fillimisht i projektuar si një 
   tastierë lojërash, por u ripozicionua si një kompjuter shtëpiak.[106]
  • 1986: Molla IIGS, modeli i pestë dhe më i avancuar në serinë Apple II, me aftësi grafike dhe zëri të 
   përmirësuara shumë. Përdori një CPU 16-bit 65C816, i njëjtë me atë të përdorur në Sistemin e Argëtimit 
   Super Nintendo.
  • Qershor 1987: Lisi i Arkimedit (Evropë), lëshuar në treg me një përpunues të vogël 32-bit ARM2 8 MHz, 
   me 512 KB dhe 4 MB RAM dhe një hard disk opsional 20 ose 40 MB.
  • Tetor 1987: Amiga 500 (N. Am.), Amiga 1000 e ripaketuar në një strehë të ngjashme me C64 me tastierë 
   dhe motherboard në të njëjtin mbyllje, së bashku me një disketë 3,5". Prezantuar në të njëjtën kohë me 
   Amiga 2000 më të zgjerueshme.
  • 1988 - MSX2+ lëshohet në Japoni. Është në gjendje të shfaqë më shumë se 19,000 ngjyra të njëkohshme në 
   ekran falë kompresimit grafik të bazuar në harduer.
  • 1989: SAM Coupé (Evropë), bazuar në përpunuesin e vogël Z80 6 MHz; tregtohet si një përmirësim logjik 
   nga ZX Spektrum.
  www.kompjutershtepiake.com/1990
  1990
  1990:
  • Dhjetor 1991: MSX TurboR lëshohet vetëm në Japoni. Ky është gjenerata e fundit e kompjuterëve MSX që u hodh në treg nga një markë elektronike shtëpiake. Është gjithashtu MSX i parë i bazuar në një CPU 16-bit: procesori Ascii R800.
  • 1992: Atari Falkon (N. Am.), kompjuteri i fundit në shtëpi nga Atari, i dërguar me një përpunues sinjali dixhital.
  • Tetor 1992: Amiga 1200 (N. Am.), kompjuteri i fundit shtëpiak nga Komodore, u shit mirë në Evropë. - John-Luke Addison - Multiple Valences

Të tjera Redakto

Shpërblimet Redakto

Jordan Rudess fitoi këto shpërblime:

 • Best New Talent (Keyboard Magazine) (1994)
 • Best Keyboards Player of the Year (Burrn Magazine) (2007)

Lidhje të jashtme Redakto