Tony Levin

basisti amerikan i rock-ut (lindur më 1946)

Anthony Frederick "Tony" Levin (i lindur më 6 qershor 1946Boston, Massachusetts) është basisit amerikan, i njohur për bashkëpunimin e tij me progressive rock pionirët King Crimson dhe Peter Gabriel. Ai gjithashtu ka qenë anëtar i bendeve Bruford Levin Upper Extremities, Liquid Tension Experiment dhe e drejton bendin e tij Tony Levin Band.

Tony Levin
Background information
Lindi (1946-06-06) 6 qershor 1946 (78 vjeç)
Shtetet e Bashkuara të Amerikës Boston, Massachusetts, Shtetet e Bahkuara
ZhanretProgressive rock
Experimental rock
Jazz fusion
Instrument(et)Bas kitara
Chapman Stick
Tuba
Kontrabasi
Vitet aktik1970 — prezent
Websitewww.tonylevin.com

Session muzikant jashtëzakonsiht produktiv, Levin ka marrur pjesë në qindra albume, duke përfshirë ata të John Lennon, Lou Reed, Alice Cooper, Pink Floyd, Yes, Seal, Sarah McLachlan, The Roches, Todd Rundgren, dhe Cher. Ai gjithashtu ka shkuar nëpër turneja me artistët Paul Simon, Gary Burton, James Taylor, Herbie Mann, Goro Noguchi, Judy Collins, Joe Yamanaka, Carly Simon, Peter Frampton, Anderson Bruford Wakeman Howe, Tim Finn, Richie Sambora, dhe Claudio Baglioni.

Levin ndihmoi në popullarizimin e instumenteve Chapman Stick dhe NS upright bass. Ai gjithashtu ka shpikur teknikën "funk fingers", e cila imiton zërin e telave të goditur me shtagat për bateri (dhe tingëllon ngjajshëm me teknikën slap and pop të basit).

Diskografia

Redakto

Tony Levin ka marrur pjesë në qindra albume si session muzicient apo si mysafir. Albumet në vijim janë ato në të cilat Levin është anëtar i plotë apo kompozitor.

Lidhje të jashtme

Redakto