Liquid Trio Experiment është emri nën të cilin Mike Portnoy, Jordan Rudess dhe Tony Levin e lëshuan albumin Spontaneous Combustion në vitin 2007.

Liquid Trio Experiment
LiquidTrioExperiment2.jpg
Të dhëna
PrejardhjaFlag of the United States.svg Shtetet e Bashkuara
ZhanretJazz fusion
Muzikë instrumentale
Progressive rock
Vitet aktive1998
Shtëpitë diskografikeMagna Carta
BashkëpunimetLiquid Tension Experiment, Dream Theater
AnëtarëtJordan Rudess
Tony Levin
Mike Portnoy

HistoriaRedakto

Përderisa John Petrucci qëndronte pranë gruas së tij dhe vajzës së sapolindur, Kiara, Mike Portnoy, Jordan Rudess dhe Tony Levin vazhduan të kompozonin muzikë. Më 23 tetor 2007 u lëshua një CD me muzikë që u kompozua në mbledhjet e albumit të dytë të Liquid Tension Experiment nën emrin Liquid Trio Experiment. Albumi, Spontaneous Combustion përmbanë improvizimet në studio që u bënë në këtë periudhë. Disa këngë nga Liquid Tension Experiment 2 e kanë prejardhjen nga këto improvizime, duke përfshirë "914", "Chewbacca", dhe "Liquid Dreams".

AnëtarëtRedakto

DiskografiaRedakto