Feeding the Wheel

album nga Jordan Rudess

Feeding the Wheel është albumi i pestë i Jordan Rudess, tashmë sintisajzerist i progressive metal bendit të famshëm Dream Theater. Shumë muzikantë të tjerë kanë marrur pjesë në inçizimin e këtij albumi, si Terry Bozzio (Frank Zappa, Missing Persons), Steve Morse (Dixie Dregs, Deep Purple), dhe John Petrucci (Dream Theater), me të cilin Rudess bashkpunoi edhe në projektin Liquid Tension Experiment.

Feeding the Wheel
Feeding the Wheel kopertina
Studio album nga Jordan Rudess
Lëshuar më 23 tetor 2001
Zhanri Progressive rock
Zgjatja 61:46
Label Magna Carta
Producent(e) Jordan Rudess
Kronologjia e Jordan Rudess
Resonance
(1999)
Feeding the Wheel
(2001)
4NYC
(2002)

Albumi u lëshua më 23 tetor 2001. I takon zhanrit progressive rock.

KëngëtRedakto

Të gjitha këngët janë të kompozuara nga Jordan Rudess.

 1. "The Voice" (intro) – 0:19
 2. "Quantum Soup" – 11:03
 3. "Shifting Sands" – 6:02
 4. "Dreaming in Titanium" – 4:10
 5. "Ucan Icon" – 5:46
 6. "Center of the Sphere" – 1:38
 7. "Crack the Meter" – 6:13
 8. "Headspace" – 4:00
 9. "Revolving Door" – 8:39
 10. "Interstices" – 4:05
 11. "Feed the Wheel" – 7:14

Anëtarët pjesëmarrësRedakto