William "Billy" Sheehan (i lindur më 19 mars 1953Buffalo, New York) është basist irlandezo-amerikan i njohur për punën e tij me Talas, Mr. Mig, Steve Vai, David Lee Roth, dhe Niacin.

Billy Sheehan
Background information
Emri i lindjesWilliam Sheehan
Lindi (1953-03-19) 19 mars 1953 (71 vjeç)
Shtetet e Bashkuara të Amerikës Buffalo, New York, Shtetet e Bashkuara
ZhanretHard rock
Heavy metal
Jazz fusion
Instrumental rock
Progressive rock
Instrument(et)Bas kitara
Kitara elektrike
Kitara akustike
vokal
Vitet aktik1978 — prezent
Websitewww.billysheehan.com

Sheehan ka fituar shpërblimin "Best Rock Bass Player" nga revista Guitar Player 5 herë me radhë për stilin e tij prirës në bas. Guitar Player e ka krahasuar stilin e solove të tij në basin 4 telësh me stilin e solove të Eddie Van Halen në kitaren 6 telëshe. Repertoari i Sheehan përfshinë përdorimin e akordeve, teknikën "two-handed tapping" dhe controlled feedback. Sidoqoftë, Sheehan është gjithashtu i njohur si basist tradicional, duke e përmbushur rolin tradicional të bas kitarës në rock.

Sheehan është anëtar i Church of Scientology (shiko: Dianetika) që nga viti 1971 dhe u paraqit në rrugë për ta mbrojtur atë gjatë Project Chanology.

Lidhje të jashtme Redakto