Karakteristikat demografike të popullsisë së Fixhit njihen përmes regjistrimeve, të kryera zakonisht në intervale dhjetëvjeçare dhe janë analizuar nga zyrat statistikore që nga vitet 1880. Byroja e Statistikave Fixhiane (FBOS) e ka kryer këtë detyrë që nga viti 1996, regjistrimi i parë i numëruar i Fixhit kur ishte një vend i pavarur. Regjistrimi i vitit 2017 zbuloi se popullsia e përhershme e Fixhit ishte 884,887, krahasuar me 837,271 në regjistrimin e vitit 2007. Dendësia e popullsisë në atë kohë në 2007 ishte 45.8 banorë për kilometër katror, dhe jetëgjatësia e përgjithshme në Fixhi ishte 67 vjet. [1] Që nga vitet 1930, popullsia e Fixhit është rritur me një normë prej 1.1% në vit. Që nga vitet 1950, niveli i lindjeve në Fixhi ka tejkaluar vazhdimisht shkallën e vdekjes . Popullsia dominohet nga mosha 15-64 vjeç. Mosha mesatare e popullsisë ishte 27,9 vjeç, dhe raporti gjinor i popullsisë totale ishte 1,03 meshkuj për 1 femër.

Fixhianët vendas, banorët vendas të Fixhit, janë një përzierje e polinezianëve dhe melanezëve, që rezultojnë nga migrimet origjinale në Paqësorin Jugor me kalimin e kohës. Popullsia indo-fixhiane u rrit me shpejtësi nga 61,000 njerëz të sjellë nga nënkontinenti Indian (bangladeshi i sotëm, India, Pakistani) midis 1879 dhe 1916 për të punuar në fushat e kallamsheqerit, shumë prej të cilëve më vonë do të merrnin me qira/pronë plantacionet e kallam sheqerit.

Në vitin 1977 The Economist raportoi se fixhianët etnikë ishin një pakicë prej 255,000 banorësh, në një popullsi totale prej 600,000 prej të cilëve gjysma ishin me origjinë indiane, ndërsa pjesa tjetër kineze, evropiane dhe me prejardhje të përzier. [2]

Fixhianët vendas jetojnë në të gjithë vendin, ndërsa indo-fixhianët banojnë kryesisht pranë qendrave urbane dhe në zonat që prodhojnë kallam të dy ishujve kryesorë. Pothuajse të gjithë fixhianët indigjenë janë të krishterë, ku rreth dy të tretat janë metodistë . Në të kundërt, indo-fixhianët kanë një përzierje fetare të ngjashme me Indinë sot : rreth 76.7% e indo-fixhianëve janë hindu, me gati 16% të tjerë myslimanë dhe 6. për qind të krishterë. Ka edhe disa Sikë .

Një regjistrim kombëtar supozohet të kryhet çdo dhjetë vjet, por regjistrimi i synuar për vitin 2006 u shty deri në vitin 2007. Ministri i Financave Ratu Jone Kubuabola njoftoi më 27 tetor 2005 se Kabineti kishte vendosur se nuk do të ishte në interesin e vendit të kishte një regjistrimi dhe zgjedhjet e përgjithshme në të njëjtin vit. “Fokusi i njerëzve në zgjedhje mund të ketë ndikim në bashkëpunimin e tyre me zyrtarët e regjistrimit”, tha ai. Zyra e Statistikave mbështeti njoftimin e Kubuabolës, duke thënë se interesi publik në zgjedhjet e përgjithshme ka të ngjarë të largojë vëmendjen e njerëzve nga regjistrimi, duke e bërë problematik kryerjen e tij.

Grupet etnike Redakto

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1881127.486—    
1891121.180−4.9%
1901120.124−0.9%
1911139.541+16.2%
1921157.266+12.7%
1936198.379+26.1%
1946259.638+30.9%
1956345.737+33.2%
1966476.727+37.9%
1976588.068+23.4%
1986715.375+21.6%
1996775.077+8.3%
2007837.271+8.0%
2017884.887+5.7%

Sipas Regjistrimit të 2007 të Fixhit, numri i Fixhianëve u rrit nga 393,575 në 475,739, ndërsa numri i Indianëve u ul nga 338,818 në 313,798. [3] Sipas statistikave të qeverisë, popullsia më e fundit e vlerësuar e fixhianëve indigjenë numërohet në 511,838, ndërsa ka 290,129 indianë dhe 56,071 të tjerë (janar 2012). [4]

Referime Redakto

  1. ^ "Vital Statistics Report - Fiji Bureau of Statistics". www.statsfiji.gov.fj (në anglisht). Marrë më 2020-11-06.
  2. ^ The Economist, Sept. 10, 1977, p. 76
  3. ^ "Fiji Bureau of Statistics - Fiji Bureau of Statistics" (në anglisht). Statsfiji.gov.fj. 2020-02-22. Marrë më 2022-05-19.Stampa:Nonspecific
  4. ^ "Archived copy" (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2013-04-16. Marrë më 2013-05-31.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje të jashtme Redakto