Derri është kafshë shtëpiake me trup e me qafë të trashë, me këmbë të shkurtra e me turi të zgjatur, që rritet për t'i marrë mishin, dhjamin e kreshtën. Ka ngjyre roze dhe gezof te shkurter. Derri ha gjithçka: fara, fruta, rrënjë, kërpudha, krimba etj. Mishi i tij eshte ndaluar ne disa vende te botes per shkak se ai permban 400 lloje semundjesh dhe 329 prej tyre jane ngjitese.[1]

Derri
Sus Barbatus, the Bornean Bearded Pig (12616351323).jpg
Derri i egër në kopështin zoologjik të Londrës
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Artiodactyla
Familja: Suidae
Nënfamilja: Suinae
Gjinia: Sus
Linnaeus, 1758
Speciet
  • Shiko tekstin

ReferimetRedakto

  1. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).